МИСТЕЦЬКА ТЕАТРАЛЬНА ШКОЛА м. Одеси – справжній Храм Мистецтв!

Школа створена в березні 1992 року за ініціативою Е.І.Гурвіца, який був тоді головою Жовтневого району м. Одеси та справедливо вважав, що унікальна за своєю красою, архітектурою та історією будівля на Сабанеєвому мості № 3 повинна належати юному поколінню одеситів, які разом зі своїми педагогами перетворять його на справжній Храм Мистецтва.
Так з’явився Центр естетичного виховання дітей та юнацтва під керівництвом директора Алли Євгеніївни Півняк та були зроблені перші кроки на нелегкому шляху розвитку дитячої творчості.

Славетні традиції театральної Одеси та відсутність у місті навчальних закладів театрального профілю підштовхнуло педагогів школи спрямувати розвиток навчального закладу саме у цьому напрямку.

Так, у грудні 1996 р. при директорі Владиславі Миколаївні Сосицькій з’явилася нова «Школа мистецтв №1 театрального профілю», яка зберегла у своїх стінах естрадне та художнє відділення. І це дало можливість, поряд із театральними проєктами, відкрити для рідної Одеси виставки юних художників та відомих майстрів у художній галереї «Міст» (якою керувала Т.С. Михайличенко) а також суперпопулярну телепередачу та фестиваль «Зірочка»(художній керівник – О.С. Степанов)

Новий виток творчої історії цього навчального закладу – 2003 рік, який приніс будівлі на Сабанеєвому мості новий статус та нову назву: «Дитяча театральна школа м. Одеси».

А з 2005 року з приходом нового директора Олени Борисівни Ткач ДТШ активно розвиває нові проєкти – співпрацю з Національною спілкою театральних діячів, Українським театром ім. В. Василька, з Одеським театром ляльок, Муніципальним музеєм особистих колекцій ім. О.В. Блещунова, одеським відділенням «Інтелектуального форуму України» та іншими творчими організаціями. ДТШ та НТО “Дядя Федір” були засновниками Міжнародних фестивалів мистецтв «Одеський трамвайчик» та «Карпатська весна», надаючи методичну, творчу й практичну допомогу та іншим найрізноманітнішим арт-проєктам.

У 2011 році відбулася дуже важлива для всіх нас подія – ДТШ переїхала на нову адресу – Софіївська, 24. Завдяки зусиллям небайдужих людей – тодішнього віцемера Одеси О.О. Павлової, заступника начальника департаменту культури та мистецтв Л.М. Крижалка, одеського мецената і бізнесмена Д.Я. Шпинарьова, школа вирішила найболючіше собі питання – “квартирний”. Ми впевнені, що у новій будівлі ДТШ досягне нових творчих висот! Ось що писали про цю подію ЗМІ: “Дитяча театральна школа у 2011 році переїхала до приміщення на вулицю Софіївську, і за досить короткий термін встигла практично повністю облаштуватись та налагодити процес навчання. Нині концертний зал школи перебуває у стані додаткового оснащення світловими приладами. До початку навчального року адміністрації установи вдалося освоїти та провести серйозні ремонтні роботи в приміщеннях будівлі, які раніше не використовуються. Тепер тут розміщуються додаткові класи та костюмерна кімната.”

У 2020 році, напередодні свого 25-річного ювілею «Театрало4ка» отримала нові статус і назву – Комунальний заклад початкової спеціалізованої освіти «Мистецька театральна школа м.Одеси». Це одна з умов реформи мистецьких шкіл, згідно зі змінами у Законі про освіту. Чесно кажучи, ми цьому не дуже й зраділи, бо нам здається, що чиновники від культури «перестаралися» і вигадали не зовсім грамотну назву. Якою ж ще може бути театральна школа, крім як мистецькою? Правильніше було б вже так: «Школа театрального мистецтва». Але менше з тим – наша традиційна «кричалка»: «А! А! ДТШа!» залишилась з нами назавжди

З 2009 р. за підтримки Державного методичного центру при Міністерстві культури України наша школа проводить Всеукраїнські театральні семінари-практикуми для викладачів театральних шкіл, театральних відділень спеціалізованих творчих навчальних закладів, керівників та методистів закладів сфери культури. Програми цих семінарів різноманітні та дуже потрібні, адже за підсумками навчання всі учасники отримують офіційний документ про підвищення кваліфікації.

До 2016 р. вони проходили наприкінці березня в режимі бієнале (1 раз на 2 роки) і були присвячені Міжнародному Дню театру, тому й отримали символічну назву – “Весна. Одеса. Театр”.

А вже з 2018 р. «Театрало4ка» проводить ці семінари наприкінці театрального сезону, та на початку вступної кампанії – у червні. І зрозуміло чому! Велика кількість наших випускників вступають у творчі виші країни і після 9-го, і після 11-го класів. Як відповідь на такий творчий запит і з’явився унікальний театральний проєкт – відкритий фестиваль абітурієнтів творчих навчальних закладів «Одеса.Театр.PRO» за підтримки НСТДУ

Головна ідея цього фестивалю, щоби абітурієнти, які мріють стати акторами, режисерами, медійниками та спеціалістами інших творчих професій, зустрілись з майстрами, що набирають 1-ші курси у різних творчих вишах України. За ці 3 фестивальні роки МТШ м.Одеси прийняла представників 18 українських міст та містечок. З 72 учасників трьох фестів 44 стали студентами творчих навчальних закладів різних міст і країн. За 3 роки експертами «Театр.PRO» були:

Богдан Струтинський (Київ) – голова НСТДУ, художній керівник Київського театру оперети, педагог КНУТКіТ ім. І.К.Карпенка-Карого

Стас Жирков (Київ) – режисер, художній керівник Київського театру на лівому березі, педагог КМАЕЦМ

Станіслав Мойсеєв (Київ) – режисер, педагог КНУТКіТ ім. І.К. Карпенка-Карого

Ніна Гусакова (Київ) – режисер, доцент КНУКіМ

Оксана Стеценко (Харків) – актриса і режисер Харківського театру ім. Т.Г.Шевченка, педагог ХНУМ ім. І.І.Котляревського

Анатолій Лобанов (Харків) – актор Харківського театру ім.О.С.Пушкіна, професор ХНУМ ім. І.І.Котляревського

Дмитро Захоженко (Львів) – головний режисер Львівського театру Лесі Українки, педагог ЛНУ

Олена Баша (Львів) – акторка Львівського театру для дітей та юнацтва доцент ЛНУ

Лєна Лягушонкова (Київ), Наталія Блок (Херсон) – сучасні українські драматургині

та багато інших високопрофесійних фахівців у царині театральної педагогіки.

Хочеться відзначити, що всі ці роки школа пишається своїми чудовими викладачами, які працюють з дня її заснування – професіоналами з великої літери: С.Н. Риськіної, С.В. Кисельової, О.В. Пророк

Протягом багатьох років у школі плідно працюють І.Г. Овчаренко, Т.В. Ісачкіна, І.А. Ульяненко, В.Б. Коваль, Ф.Ф. Ткач, Н.П. Степаненко, Є.К. Богданова

ДТШ може похвалитися і нещодавніми викладацькими придбаннями – Е.М. Ганбаровим, Т.В. Заурбековою, О.О. Козовякіним, Л.М. Величко, В.М. Куровою, О.К. Панченко, С.С. Вітюк, Г.С. Ніколаєвою та багатьма іншими.

Школа із задоволенням вітає у своїх стінах молодих викладачів Т.В. Стогул, О.А. Майорову, А.О. Ніколаєву, Я.В. Турбінську, А.І. Матьковські та особливо своїх випускників, які після закінчення спеціальних ВНЗ повернулися до ДТШ вже як педагоги – П.В. Кошка, С.А. Надопта, Г.Ф. Комадовська, Є.І. Бур’ян

На жаль останні роки сумно позначились тяжкими втратами наших прекрасних колег і чудових педагогів – С.М. Імаса, Н.А. Балдіна, І.М. Капля. Завжди пам’ятаємо і бережемо у серці спогади про цих прекрасних людей, які виховали сотні талановитих учнів

Школа пишається своїми блискучими учнями, які щороку підкоряють журі фестивалів та конкурсів усіх рівнів.

Наші діти успішно проявляють себе і на професійній театральній сцені, беручи участь у виставах “Вишневий вітер”, “Втомлені сонцем”, “Місто мого дитинства”, “Сімейні історії” (Український театр), «Встигнути в Лімпопо» та «Одеса-мама» (Театр Музкомедії). Прізвища юних акторів – учнів ДТШ ви зустрінете і в титрах кінофільмів «Спіймати Кайдаша», «Пекельна хоругва чи Козацьке Різдво», «Зірка героя», «Круч», «Біля річки», «Сильніше вогню», «Острів сюрпризів», «Сезон відкриттів», «Ліквідація», українських серіалів «Слуга народу», «Папік», “Центральна лікарня” та ін.

Усі шанувальники телепрограми «Найрозумніший» знають нашого Максима Наконечного, як найблагороднішого переможця цієї гри, а вже через 15 років у 2022-му фільм «Бачення метелика» цього молодого українського кінорежисера буде представляти Україну на Каннському кінофестивалі.

У 2015 році наша випускниця Аріна Постолова знялася у фільми Єви Нейман “Пісня піснею” та стала володаркою двох “Золотих ДЮКів” на VI-му Одеському міжнародному кінофестивалі. А список випускників ДТШ, які вступили до творчих вишів або вже відбулися у професії як актори, режисери ігрового та документального кіно, телепродюсери та ведучі, художники, дизайнери, музиканти – з кожним роком продовжує розширюватись і кількість їх вже перевалило за сотню!

Вистави, концерти учнів школи стали довгоочікуваним святом і в «Будинку з ангелом», і в Дитячому притулку №1, і в Дитячому притулку “Дорога до дому”, і в санаторії для ветеранів війни на Фонтані, дитячих садках, бібліотеках у частині військових моряків, для воїнів АТО, які проходять реабілітацію в одеському шпиталі та просто в одеських школах. А як ви вважаєте, хто супроводжував мера Одеси у костюмах батьків-засновників міста на святі Дня народження Одеси? Хто бадьоро крокував на Думську площу до головної ялинки Одеси у складі новорічного карнавалу? Хто зустрічав сера Олега Філімонова на палубі білого лайнера одеської Гуморини? Звичайно ж, наші діти!

Наші діти, які так непомітно перетворюються на випускників, на успішних людей, на колег з творчого цеху, які не забувають свою – alma mater – Мистецьку театральну школу.

Чудовою традицією нашої школи став “Навчальний театр”, який об’єднує випускників школи різних років та є творчим майданчиком для учнів базового акторського курсу та “Акторської школи” для дорослих.

У квітні 2009 р. спектакль «Міна Мазайло» брав участь у Міжнародному театральному фестивалі «Південна маска» (м.Миколаїв) та завоював диплом у номінації «Творче відкриття фестивалю»

А у вересні 2009 р. вистава «Облом-off» виборола 1-е місце на Міжнародному театральному фестивалі «Живи!» в Криму.

Вистави «Служниці» та «Спати хочеться» отримали перші премії одеських фестивалів “Золота маска Шекспіра” та “Квитків немає” відповідно.

Традиційним заходом «Театру випускників» є підготовка свята «Посвячення у мистецтво», що проходить щороку, у жовтні, для нових учнів школи. З 2005 року автором сценарію та режисером цього заходу є режисер-педагог Ф.Ф. Ткач Приємно, що останніми роками до написання сценарію активно підключаються молоді режисери-педагоги С.А. Надопта, Г.Ф. Комадовська, П.В. Кошка Активно розвиваючись та приймаючи виклики останніх років, МТШ з 2012 року створила абсолютно нову структуру театрального відділення школи, напрацьовану багаторічним колективним творчим досвідом. Успіх цієї методики підтверджують наші випускники, які після навчання у МТШ, як ми говоримо – “ідуть у професію” та прославляють свою школу, свою “Театрало4ку”, свою творчу alma mater

Ми можемо з гордістю стверджувати, що Мистецька театральна школа

стала по-справжньому професійним навчальним закладом

і міцно зайняла нішу базової школи

початкової театральної освіти в Україні!